Početna strana > Hronika > Beni Moris: Mubarakov kraj
Hronika

Beni Moris: Mubarakov kraj

PDF Štampa El. pošta
sreda, 02. februar 2011.

(The National Interest, 31.1.2011)

Režim Hosnija Mubaraka je okončan. Ljudska plima koja je prohujala ulicama Kaira, Aleksandrije i Sueca proglasila je njegovu konačnu delegitimizaciju.

Sada se postavlja pitanje da li će Egipat slediti iranski scenario, po kojem će islamisti u Egiptu, to je Muslimansko bratstvo — preuzeti vlast, odmah ili nakon postepenog potiskivanja svojih sekularnih protivnika, ili će pak sekularna alternativa uz američku pomoć i podršku vojske preuzeti vlast od ostarelog predsednika.

Amerikanci su signalizirali svoje preferencije i dalji tok kada su kritikovali režim za upotrebu nasilja, makar i neubojitog, protiv demonstranata, a zatim najavili efektivnu suspenziju vojne pomoći koja iznosi 1,5 milijardi dolara godišnje. Signal upućen egipatskoj vojsci nije mogao biti jasniji: otarasite se Mubaraka. (Sve ovo se dešava jedva tri dana nakon što je državna sekretarka Hilari Klinton ocenila Mubarakov režim "stabilnim". Lojalnost prema savezniku koji je u toj ulozi proveo tri decenije nije bila u prvom planu u ovom slučaju.)

Američki demarš je usledio kao posledica novog uvida da je stari režim mrtav i želje da se pretekne Bratstvo, koje se u petak pridružilo uličnoj pobuni. U kom pravcu će Egipat ići tokom narednih meseci najverovatnije će odrediti vojska.

Ali će istinska odluka o budućnosti zemlje zasigurno biti doneta za četiri, šest ili osam meseci, kada će cela zemlja izaći na birališta. Privremena vlada podržana od strane armije, koja će odražavati jedinstvo različitosti zemlje, sastavljena od sekularnih i islamskih stranaka, ili pak uža sekularna koalicija, će utrti put ovim izborima, prvom demokratskom iskustvu države Egipat.

A na tim izborima će biti odlučena sudbina Egipta a možda i čitavog Bliskog Istoka.

Jer ako pobedi Muslimansko bratstvo, najveća i najbolje organizovana partija u zemlji kao što je i Hamas, mlađa sestra Bratstva, pobedio na palestinskim opštim izborima 2006. godine Egipat i geopolitika na Bliskom istoku će biti revolucionisani i radikalizovani, moguće čak i do tačke survavanja u veliki rat. Region će u tom slučaju brzo pasti pod dominaciju iransko-egipatske koalicije a Egipatsko-izraelski mirovni sporazum iz 1979. godine će biti poništen.

Ako pak sekularne stranke pobede na izborima, a potom uspešnom saradnjom otklone izazov radikalnog islama, Egipćani će imati koristi od boljeg, slobodnijeg društva, a Bliski Istok će napredovati u miru i nastaviti i dalje da održava balans između sekularizma i islama. Upravo zato ovi izbori mogu biti najznačajniji na čitavom Bliskom istoku još od 1970.

Beni Moris (Benny Morris) je profesor istorije na Odeljenju za bliskoistočne studije na Ben Gurion Univerzitetu u Negevu.

(Prevod: NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner